КОЦЬ-ГРИГОРЧУК ЛІДІЯ МИХАЙЛІВНА

КОЦЬ-ГРИГОРЧУК ЛІДІЯ МИХАЙЛІВНА

(24.11.1926 – 14.01.2018)

Результат пошуку зображень за запитом "лідія коць григорчук"

Лідія Михайлівна Коць-Григорчук – видатний український мовознавець, лінгвогеограф, діалектолог, палеограф, мистецтвознавець, професор, доктор філологічних наук. Дійсним членом Наукового товариства ім. Шевченка обрана ще 28 березня 1992 року. У 2005 році була нагороджена почесною відзнакою «За досягнення в розвитку культури і мистецтв», у 2006 – Лауреат Державної премії України.

Лідія Коць-Григорчук відіграла визначну роль і в створенні «Атласу української мови» (1988), особливо його другого тому, де опубліковано 86 її карт. Слід також відзначити, що Лідія Михайлівна була редактором цього тому, проте у зв’язку з репресіями її прізвище викреслено. Вона була усунута від подальшого укладання лінгвістичних карт, її ім’я було вилучене зі складу редакційної колегії другого тому «Атласу україн­ської мови», були залишені лише відомості про авторство карт.

Царина лінгвогеографії – це сфера найґрунтовніших досліджень Лідії Михайлівни. У 2002 році опублікувала монографію «Лінгвістично-географічне дослідження українського діялектного простору».

Започаткувала в Україні системне вивчення написів (дипінті) на творах українського середньовічного малярства (станкового). Важливим є те, що праця над творами українського малярства дозволила Ліді Коць-Григорчук змінити в бік давнини датування ймовірного написання окремих ікон, а також завдяки методу лінгвогеографічного атрибутування встановити місця походження іконописців та доповнити відомості про деякі малярські осередки. Окрім того, Лідія Коць-Григорчук проаналізувала часовий зв’язок між особливостями зображення і способами накреслювання літер, визначила специфіку українського типу в’язі. У 2011 році результатом довголітньої сумлінної пошукової праці стало видання монографії «Дипінті українських середньовічних ікон»

У 2013 році проф. Лідія Коць-Григорчук опублікувала монографію «Рельєф українського мовного простору (континуальні студії)», яка доповнює її наукову концепцію лінгвогеографічного дослідження українського діалектного простору. Важливим є питання про еволюцію української мови в діалектному просторі, про структуру діалектних ареалів, зону вібрацій на українсько-польському мовному пограниччі, про межі української етнічної території – мовну ситуацію на берестейсько-пинському обширі.

Нагадуємо, що 14 січня 2018 року на 92 році життя відійшла у вічність Лідія Михайлівна Коць-Григорчук.

Вічна пам’ять надзвичайно сердечній, світлій людині!

https://www.youtube.com/watch?v=Cd2kbWpDDzQ