13 листопада на 70-му році життя передчасно відійшов у Засвіти дійсний член НТШ — Петро Володимирович Ясній

13 листопада на 70-му році життя передчасно відійшов у Засвіти дійсний член НТШ, всесвітньовідомий вчений у галузі механіки та матеріалознавства, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, член-кореспондент НАН України, доктор технічних наук, професор, довголітній ректор Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя — Петро Володимирович Ясній.

Велика втрата спіткала університетську спільноту. 13 листопада 2021 року відійшов у вічність ректор університету, д.т.н., професор, член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України Ясній Петро Володимирович.

Життєвий шлях Петра Володимировича був повністю присвячений науці та рідному університету.

Він є прикладом постійного розвитку й наукового зростання. На його очах заклад вищої освіти переростав із Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя в Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя. Завдяки своїй цілеспрямованості, освіченості та професіоналізму він зміг досягти професійних і наукових вершин.

Петро Володимирович Ясній народився 12 серпня 1952 року в с. Кутище Бродівського району Львівської області. 1973 року закінчив з відзнакою Тернопільський філіал Львівського політехнічного інституту за спеціальністю «Технологія машинобудування, металорізальні верстати та інструменти». 1973-1974 pp. — інженер-технолог і старший інженер-технолог Ужгородського машинобудівного заводу. Після служби в армії з 1975 року — інженер, молодший науковий і старший науковий співробітник науково-дослідного сектора Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту. В 1977-1980 роках навчався в аспірантурі Інституту проблем міцності АН УРСР, м. Київ. Після закінчення аспірантури з 1980 р. працював у цьому інституті молодшим науковим, а з 1983 р. — старшим науковим співробітником. З 1992 року постійно працював в Тернопільському приладобудівному інституті (нині — Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя), пройшов шлях від завідувача кафедри матеріалознавства, проректора з наукової роботи (1993-2007 pp.) до ректора Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя (з 2007 p.).

Захистив дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата (1980 р.) й доктора технічних наук (1990) за спеціальністю «Механіка деформівного твердого тіла». Йому присвоєно вчені звання старшого наукового співробітника (1985 р.) і професора (1996 p.). Опублікував понад 300 наукових праць, з них 6 монографій та 18 патентів на винаходи. Видав 4 науково-методичних посібники, в т.ч. один з грифом Міністерства освіти і науки України. В журналах, які входять до переліку SCOPUS опублікував більше як 100 наукових праць. Підготував 15 кандидатів і 1 доктора наук, був науковим керівником чотирьох аспірантів. У 2006, 2008, 2009 і 2019 роках проходив наукове стажування в IFMA та Institute Pascal of Clermont Ferrand та Sigma Clermont (Франція).

Науковим працям П.В. Яснія, який зробив значний внесок у розвиток наукових засад діагностування міцності та довговічності матеріалів і елементів конструкцій, властиві актуальність, оригінальність підходів, новизна, аргументованість отриманих результатів та втілення їх у прикладні розробки та інженерну практику в діяльності провідних металургійних підприємств України.

Петро Володимирович показав приклад наукового зростання.

Особистість Петра Володимировича увійде в історію як провідного науковця, талановитого та мудрого керівника, висококваліфікованого викладача, самовідданого друга, наставника й надійного порадника. Його втрата — це величезне нещастя для всієї університетської родини. Високоосвідченість, душевне тепло і дивовижна інтелігентність робили співпрацю з ним незабутньою.

Низько схиляємо голову перед його відходом у вічність та висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким.

Він назавжди залишиться у наших серцях. Вічна пам’ять…

Панахида відбудеться 14 листопада о 17.00 у фойє головного навчального корпусу університету (вул. Руська, 56).

Похорон відбудеться 15 листопада об 11.00 у фойє головного навчального корпусу університету (вул. Руська, 56).

Інформація за посиланням Тернопільського національного університету:
https://tntu.edu.ua/?p=uk/news/4457